in Java

Windows’ta PATH ve CLASSPATH Çevre Değişkenlerini Ayarlama

PATH

Bu değişken ile işletim sistemine,java.exe, javac.exe gibi JDK araçlarının bulunduğu dizinin yolunu veriyoruz. Eğer bunu yapmazsak her seferinde bu araçların tam yolunu girmemiz gerekir.

Örneğin, c:\zk\src\MerhabaDunya.java programımızı derlemek isteyelim. Eğer, javac.exe derleyicisinin yolunu Windows işletim sistemine birdirmemişsek, bu programı derlemek için aşağıdaki komutu kullanmamız gerekir. (javac.exe programının C:\glassfish4\jdk7\bin\ dizininde olduğunu varsayalım)

C:\zk\src C:\glassfish4\jdk7\bin\javac MerhabaDunya.java

Windows 8’de PATH değişkenine yeni değer eklemek için:

Denetim masası-> Sistem -> Gelişmiş sistem özellikleri ->Ortam değişkenlerine  tıklıyoruz.  Açılan pencerede yer alan Sistem değişkenleri bölümünde PATH satırını arıyoruz. Varsa, üzerine tıklayarak satın sonuna “; C:\glassfish4\jdk7\bin” değerini ekliyoruz. Yoksa, yeni düğmesine tıklayarak, değişken adı kısmına “PATH” ve değişken değeri kısmınada “C:\glassfish4\jdk7\bin” yazarak tamam diyoruz. Bunu yaptıktan sonra, artık aşağıdaki gibi programımız derleyebiliriz.

C:\zk\src javac MerhabaDunya.java

CLASSPATH

Bu değişken ile çalıştırılabilir java programlarımızın (.class uzantılı dosyalar) bulunduğu dizinleri işletim sistemine bildiriyoruz. Eğer, bunu yapmazsak, örneğin, “C:\zk\bin\MerhabaDunya.class” isimli programı çalıştırmak için aşağıdaki komutu vermemiz gerekir.

C:\java -classpath C:\zk\bin MerhabaDunya

Ama, MerhabaDunya.class isimli programımızın buluduğu dizini CLASSPATH değişkenine eklersek, artık bu programları aşağıdaki gibi çalıştırabiliriz.

C:\java  MerhabaDunya

Windows 8’de CLASSPATH değişkenine yeni değer eklemek için:

Denetim masası-> Sistem -> Gelişmiş sistem özellikleri ->Ortam değişkenlerine  tıklıyoruz.  Açılan pencerede yer alan Sistem değişkenleri bölümünde CLASSPATH satırını arıyoruz. Varsa, üzerine tıklayarak satın sonuna “; C:\zkbin” değerini ekliyoruz. Yoksa, yeni düğmesine tıklayarak, değişken adı kısmına “CLASSPATH” ve değişken değeri kısmınada “C:\ZK\bin” yazarak tamam diyoruz.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Write a Comment

Comment